kúpeľňa v apartmáne s príslušenstvom pre osoby so zdravotným postihnutím

Pre osoby so zdravotným postihnutím, najmä pre osoby na invalidnom vozíku, nie je taká bežná vec ako použitie toalety alebo umytie rúk jednoduchou záležitosťou, pokiaľ nie je kúpeľňa vhodne prispôsobená.


Pri plánovaní novej alebo rekonštrukcii existujúcej kúpeľne pre osoby so zdravotným postihnutím je nevyhnutné vytvoriť dostatočný priestor na manipuláciu s vozíkom a použiť špeciálne vybavenie na uľahčenie vykonávania hygienických úkonov. Na zaistenie bezpečnosti používateľa kúpeľne, ktorý používa francúzske barly alebo invalidný vozík, musí byť podlaha vyrobená z protišmykového materiálu alebo musí byť na dlaždiciach umiestnená protišmyková podložka. Takáto podložka však musí tesne priliehať k podlahe, pretože zvlnená alebo zrolovaná podložka môže tvoriť nebezpečnú prekážku. Dôležité je aj to, aby bola podlaha rovná, takže v kúpeľni pre telesne postihnutých nesmú byť žiadne schody, nerovnosti alebo prahy.

Využitie priestoru kúpeľne

Bezbariérová kúpeľňa musí byť dostatočne veľká, aby umožňovala neobmedzenú manipuláciu s invalidným vozíkom. V strede kúpeľne by preto mala byť voľná plocha 1,5 x 1,5 m. Nesmieme zabudnúť na väčšie ako bežné dvere. Dvere musia byť široké aspoň 90 cm, aby umožnili prejazd invalidného vozíka, a nemali by mať vysoký prah.Ak prah nie je možné odstrániť, musia sa použiť prahové pásy s nízkym spádom, ktoré vyrovnajú výškové rozdiely a uľahčia prejazd. Prah nesmie byť vyšší ako 2 cm, inak ho nebude možné prejsť s invalidným vozíkom. Prekážkou môžu byť aj dvere širšie ako 1 m, pretože budú príliš ťažké. Mali by sa tiež otvárať von z miestnosti, inak budú prekážať vo vnútri kúpeľne a obmedzovať otáčanie invalidného vozíka. Ešte jedna poznámka k priestoru: ak je toaleta samostatná, je dobré ju spojiť s kúpeľňou. Zväčší sa tým manipulačný priestor v kúpeľni a používanie toalety a iných hygienických zariadení bude jednoduchšie a pohodlnejšie. V malých bytoch môže byť potrebné odstrániť z kúpeľne niektoré zariadenia, aby sa zväčšil jej úžitkový priestor, napríklad práčku, skrinky, kôš na bielizeň; vaňu možno nahradiť sprchovacím kútom.

 svetlá kúpeľňa s príslušenstvom pre osoby so zdravotným postihnutím svetlá kúpeľňa s príslušenstvom pre osoby so zdravotným postihnutím

Výber keramiky - umývadlo a toaletná misa pre osoby so zdravotným postihnutím

V kúpeľni pre osoby so zdravotným postihnutím sa musí používať špeciálna WC misa a umývadlo. Tieto armatúry majú iné rozmery, tvar a sú odolnejšie voči namáhaniu a nárazom v porovnaní s bežnými výrobkami. Toaletné misy pre osoby so zdravotným postihnutím majú najčastejšie dĺžku 70 cm od zadnej steny, čo umožňuje umiestniť vedľa nich invalidný vozík. Misa by mala byť v rovnakej výške ako sedadlo invalidného vozíka, čo je v praxi zvyčajne 45 - 50 cm nad podlahou, teda o niečo vyššie ako štandardná misa.

Ak sa kúpeľňa rekonštruuje pre osobu na invalidnom vozíku, výška bočných stien vane by mala byť približne rovnaká ako sedadlo vozíka, t. j. o niečo nižšia ako pri štandardnej vani. Vo väčšine prípadov by mal byť okraj nízkej vane pre osobu so zdravotným postihnutím vysoký približne 50 - 60 cm. Prečo? Takto sa oveľa ľahšie presadne z invalidného vozíka na špeciálne sedadlo vo vani. Nevýhodou takéhoto riešenia môže byť striekajúca voda z vane pri kúpaní. Ešte lepšou možnosťou je vaňa s dvierkami. Toto riešenie eliminuje problém striekajúcej vody a zároveň uľahčuje sedenie vo vani. Ako? Vaňa s dvierkami je špeciálne riešenie, ktoré umožňuje vstupovať do vane a vystupovať z nej podobne ako pri sprchovacom kúte.

Na jednej z dlhších strán vane sú sklenené dvere. Na mieste týchto dverí má vaňa špeciálne tvarovaný a znížený okraj, aby používateľ nemusel pri vstupe a výstupe z vane vysoko dvíhať nohy. Sklenené dvere majú vysokokvalitné závesy a tesnenia, ktoré zabraňujú prenikaniu vody a odolávajú zaťaženiu. Toto riešenie umožňuje aj opatrovateľovi stáť v blízkosti vane. Na čo ďalšie by som si mal dať pozor pri výbere vane pre osobu na vozíku alebo s pohybovými ťažkosťami? Predovšetkým na šírku dverí a výšku sedadla.

 

Ako zaistiť bezpečnosť počas kúpeľa?

Pri kúpaní a sprchovaní nesmieme zabúdať na to, aby sa členovia rodiny pri kúpaní cítili pohodlne a bezpečne. Preto je potrebné používať protišmykovú úpravu pre vaňu aj sprchu. Je možné do nich umiestniť aj protišmykovú podložku a sprchové vaničky pre osoby so zdravotným postihnutím majú tiež vrúbkovanú protišmykovú úpravu. Dôležité je tiež nainštalovať držadlá a rebríky pri vani a sprche, aby sa osoba s postihnutím mohla oprieť pri presune z vozíka na sedadlo.

Príslušenstvo pre osoby so zdravotným postihnutím

Kúpeľňa, ktorú používa osoba so zdravotným postihnutím, musí byť funkčná, bezpečná a účelne navrhnutá, aby sa v nej mohla bez problémov pohybovať. Okrem ergonomického riešenia priestoru a výberu vhodného nábytku je dôležité vybaviť kúpeľňu aj doplnkami pre osoby so zdravotným postihnutím, ako sú držadlá, sedadlá a protišmykové podložky.  Na čo by sme sa mali pri výbere zamerať? Po prvé, na kvalitu. Vybavenie kúpeľne pre osoby so zdravotným postihnutím musí byť vyrobené z veľmi odolných materiálov, ktoré unesú celú hmotnosť používateľa. Po druhé, bezpečnosť. Povrchy držadiel a sedadiel nesmú mať ostré hrany. Držadlá musia mať aj špeciálnu protišmykovú úpravu, ktorá umožňuje pevné uchopenie. Bezpečnosť používania ovplyvňuje aj spôsob montáže zariadenia. Zariadenie sa môže inštalovať len na špeciálne vystužené steny. Po tretie, ergonómia. Musíme zabezpečiť, aby bolo možné kúpeľňové zariadenie pohodlne namontovať a používať.

WC sedadlo musí byť odolné a stabilné, aby sa pri presune z vozíka na toaletu nepohybovalo. Toaletné sedadlá pre telesne postihnutých majú často v prednej časti medzeru, ktorá uľahčuje hygienu. Najlepšie je, ak sú tlačidlo splachovania a držiak na toaletný papier vedľa misy vo výške maximálne 120 cm nad podlahou.

kabína so sprchovacím sedadlomkabína so sprchovacím sedadlom

Výška umývadla pre osoby so zdravotným postihnutím

Veľmi dôležitým faktorom v kúpeľni pre osoby so zdravotným postihnutím je typ umývadla a spôsob jeho inštalácie. Tieto umývadlá sú zvyčajne ploché a širšie ako štandardné umývadlá a majú profilovanú prednú časť, aby sa na nich mohli oprieť ruky a paže. Pred umývadlom musí byť priestor s rozmermi 90 x 120 cm, aby bolo možné voľne manipulovať s vozíkom. Samotné umývadlo musí byť nad kolenami používateľa invalidného vozíka, t. j. aspoň 70 cm nad podlahou, ale nesmie byť príliš vysoko (nad 85 cm), čo by zase znemožnilo jeho používanie. Hĺbka umývadla pre osoby so zdravotným postihnutím nesmie byť väčšia ako 60 cm, inak používateľ nedosiahne na kohútik. Takisto je lepšie upustiť od stĺpu alebo polo stĺpu, pretože tieto prvky znemožňujú pohodlné umiestnenie invalidného vozíka úplne pod umývadlo. Pri takomto umývadle sa tiež odporúča použiť špeciálnu batériu s dlhšou pákou alebo snímačom pohybu. Nesmieme zabudnúť na inštaláciu držadiel pri toaletnej mise a umývadle, aby osoba s postihnutím mohla bezpečne samostatne vykonávať bežné fyziologické a hygienické úkony.

Sprchový kút pre osoby so zdravotným postihnutím

V kúpeľni pre osoby so zdravotným postihnutím sú výhody sprchy nepopierateľné. Sprcha je určite bezpečnejšia a pohodlnejšia ako vaňa. Pri navrhovaní sprchy pre takúto kúpeľňu bude najvhodnejšia bezprahová vaňa typu walk-in s odtokom v dlaždiciach alebo veľmi plytká vaňa hlboká maximálne 2 cm, zapustená do podlahy. Minimálne rozmery sprchy pre osobu so zdravotným postihnutím sú 100 x 100 cm. Sprchové závesy sú tiež vhodnejšie ako dvere, ktoré vždy do určitej miery obmedzujú pohyb invalidného vozíka a narúšajú hygienu.
Nevyhnutnou súčasťou vybavenia sprchovacieho kúta pre osoby so zdravotným postihnutím je sedadlo, ktoré by malo byť namontované vo výške 43-48 cm, podľa možnosti v dosahu sprchovej batérie. Ak sprchu používajú aj ostatní členovia domácnosti bez zdravotného postihnutia, je vhodnejšie sklopné sedadlo. V prípade, že z nejakého dôvodu nemôžeme namiesto vane používať sprchu, musíme vaňu prispôsobiť potrebám osoby na invalidnom vozíku.

Vaňa pre osoby so zdravotným postihnutím

Pre ľudí so zdravotným postihnutím môže byť vaňa rovnako dobrým, niekedy dokonca lepším riešením. Stačí si len vybrať model, ktorý zohľadňuje ich potreby. Aké parametre sú dôležité? Najdôležitejšia je výška vane. Pre ľudí s pohybovým obmedzením je najväčšou prekážkou samotný vstup do vane, ktorý im často znemožňuje samostatné používanie vane.

Držadlá pre osoby so zdravotným postihnutím 

Veľmi dôležitou súčasťou vybavenia pre osoby so zdravotným postihnutím sú držadlá. Uľahčujú a niekedy priam umožňujú vykonávanie fyziologických a hygienických úkonov. Ich výber a inštalácia musia byť dobre premyslené, pretože príliš veľa držadiel alebo nesprávne umiestnené môžu dokonca prekážať pri používaní kúpeľne.

Preto je najlepšie najprv sa poradiť s budúcim používateľom, ktorý najlepšie vie, čo mu bude vyhovovať a čo nie. Na trhu je široký výber držadiel - nástenné, podlahové, pohyblivé, pevné, rovné alebo lomené. Pri ich výbere musíme brať do úvahy bezpečnosť a pohodlie používateľa.

Veľmi dôležitá je stabilita nainštalovaného zábradlia, pretože sa nesmie odtrhnúť od steny pod váhou používateľa. V prípade, že sú v kúpeľni ľahké deliace konštrukcie, je potrebné ich spevniť alebo namontovať zábradlia na podlahu.

Držadlá pre osoby so zdravotným postihnutím nesmú mať ostré hrany, inak by sa používateľ mohol zachytiť alebo zraniť. Na zvýšenie stability držania sa môže použiť zdrsnená alebo protišmyková úprava.
Držadlá musia byť namontované v rovnakej výške, aby umožňovali pohodlné a voľné používanie. Rovnaká požiadavka sa vzťahuje aj na všetko ostatné vybavenie, ako je mydlovnička, držiak na toaletný papier a uteráky, lekárnička, elektrické zásuvky, ktoré by mali byť vždy vo výške rúk používateľa invalidného vozíka, t. j. maximálne 120 cm nad podlahou. Odporúča sa tiež použiť nastaviteľné sklopné zrkadlo nad umývadlom, aby osoba so zdravotným postihnutím videla celé svoje telo.