Kúpeľňa je miestom každodennej hygieny. Ako zabezpečiť, aby nebola vlhká a nevznikali v nej škodlivé plesne?
Správne realizované a efektívne vetranie kúpeľne je dôležité nielen pre samotnú kúpeľňu, ale aj pre celý byt alebo dom. Ventilačný systém v kúpeľni odstraňuje prebytočnú vlhkosť a znečistený vzduch z kúpeľne, ako aj z ostatných miestností.
Ak nie je vetranie v kúpeľni dobre vykonané alebo ak je nedostatočne funkčné, v kúpeľni sa budú kondenzovať vodné pary a budú prenikať do stien. V dôsledku toho sa v miestnosti objavia zápachy a na stenách a strope sa objavia plesne.
Takýto špinavý a vlhký vzduch a plesnivé steny môžu spôsobiť vážne ochorenia dýchacích ciest a alergie členov domácnosti, najmä tých najmenších. Preto je veľmi dôležité, aby kúpeľňa mala kvalitnú ventiláciu a zároveň aby bola dobre funkčná.
Výber správneho vetrania do kúpeľne
Základným opatrením je položenie hydroizolačnej vrstvy počas rekonštrukcie kúpeľne. Nesmieme zabudnúť ani na kvalitný systém vetrania, ktorý odstráni nadmernú vlhkosť z kúpeľne a zabezpečí potrebnú výmenu vzduchu, aby sa zabránilo vzniku plesní.
V menších kúpeľniach postačí gravitačné vetranie, t. j. bežná vetracia mriežka. Vetracia mriežka by mala byť čo najďalej od dverí, aby sa prúd vzduchu dostal do väčšej časti miestnosti.
Ak chcete zvýšiť účinok gravitačného vetrania, môžete použiť aj mechanické ventilátory. Toto riešenie je vhodné pre väčšie kúpeľne. Inštalujú sa na vetracie potrubia alebo do mriežok. Môžu pracovať nepretržite alebo sa môžu zapínať len vtedy, keď sa kúpeľňa používa alebo v prípade nahromadenia veľkého množstva vodných pár.
Ventilátory nie je možné namontovať na vetracie mriežky alebo rozvody, pokiaľ sú v kúpeľni rozvody spalinového systému alebo plynového kotla. V takom prípade by ventilátor mohol nasávať spaliny do kúpeľne a ohrozovať tak zdravie a život osôb v kúpeľni.
Druhy vetrania
Rozlišujeme dva hlavné typy vetrania, gravitačné a mechanické.
Gravitačné vetranie
Znečistený vzduch z miestností sa odvádza cez ventilačné potrubie, ktoré je na stene kúpeľne ukončené ventilačnou mriežkou, a do interiéru sa cez okná a steny nasáva čerstvý vzduch namiesto odvádzaného vzduchu. Táto výmena je spôsobená prirodzeným ťahom vzduchu, ktorý vzniká v dôsledku rozdielu teplôt - teplota vo vnútri je vyššia ako vonku. Preto gravitačné vetranie funguje najlepšie na jar a na jeseň, zatiaľ čo v lete má nízku účinnosť. Vetracia mriežka by mala byť pri strope - jej horný okraj by nemal byť viac ako 15 cm od stropu. Okrem toho musí byť mriežka čo najďalej od dverí, aby vzduch mohol voľne prúdiť v miestnosti. Na vetraciu mriežku sa neodporúča nasadzovať sieťku proti hmyzu, pretože drobné oká výrazne obmedzujú prúdenie vzduchu a vodné pary a nečistoty, ktoré sa na nej usadzujú, môžu mriežku rýchlo upchať.
Mechanické vetranie
Pri tomto type vetrania sa na výstupe zo vzduchovodu inštalujú malé elektrické ventilátory. Toto riešenie sa používa vtedy, keď gravitačné vetranie nie je z nejakého dôvodu dostatočné (napr. nepriaznivý smer vetra, príliš nízky komín alebo malý teplotný rozdiel). Teoreticky by teda mechanické vetranie malo pomáhať prirodzenému vetraniu, ale v praxi to tak vždy nie je.
Je to preto, že rotor ventilátora nie je zapnutý, čo výrazne obmedzuje prúdenie vzduchu vo vnútri. Vetranie funguje správne len vtedy, keď je ventilátor zapnutý. Skúsenosti však ukazujú, že sa na jeho zapnutie často zabúda alebo sa zapína veľmi zriedkavo. Niektoré modely majú aj klapku, ktorá úplne uzavrie prívod do ventilačného potrubia. Ak teda je ventilátor vypnutý, kúpeľňa je úplne nevetraná.
Preto sa neodporúča používať mechanické vetranie v kúpeľniach, v ktorých sa nachádza plynový ohrievač s otvorenou komorou. Na druhej strane sa odporúča používať mechanický ventilátor v uzavretom sprchovom kúte, ktorý siaha až po strop. Po sprchovaní ho potom možno použiť na rýchle odstránenie pary. V kúpeľniach s tesne zatvorenými oknami sa vytvára viac vlhkosti, ktorú však možno rýchlo a ľahko vyvetrať. Preto sa kúpeľňa s oknom nezaobíde bez vetrania, či už gravitačného alebo mechanického. Neodporúča sa inštalovať okenné odvetrávanie, pretože to môže zhoršiť komfort kúpeľne.
Vetranie kúpeľne a plynový kotol
Ak je v kúpeľni plynový kotol, je potrebné venovať osobitnú pozornosť správnemu vetraniu. V prípade prietokového ohrievača vody postačuje štandardná vetracia mriežka alebo mechanické vetranie, ktoré by malo byť zapnuté počas prevádzky ohrievača. Mriežka nesmie byť zakrytá ani nijako uzavretá, pretože zastavenie prívodu vzduchu môže ohroziť zdravie a život osôb nachádzajúcich sa v kúpeľni.
Na spaľovanie plynu je potrebný čerstvý vzduch, a ak je kyslíka málo, spaľovanie neprebieha správne a môže vznikať veľmi škodlivý plyn bez zápachu a farby, oxid uhoľnatý, často označovaný ako tichý zabijak.
Ak sa v kúpeľni nachádza dvoj funkčný kotol (ústredné kúrenie a ohrev úžitkovej vody) s otvorenou spaľovacou komorou, je podľa platných predpisov potrebné zabezpečiť prívod čerstvého vzduchu samostatným prívodom zvonku mimo vetracieho systému. Vetracia mriežka tiež nesmie byť ničím zakrytá a dvere kúpeľne by mali zostať otvorené, keď sa nepoužívajú. Vtedy bude do kúpeľne prúdiť vzduch z ostatných miestností. Veľmi dôležité je tiež pravidelné čistenie mriežky, aspoň raz ročne, a kontrola priechodnosti celého vetracieho systému kominárom.
Pravidelná výmena vzduchu
Keď hovoríme o odvetrávaní kúpeľne, nemôžeme zabudnúť na použitie vhodných kúpeľňových dverí. Vzduch, ktorý je nasávaný cez vetraciu mriežku, sa nasáva najmä z kúpeľne, no nielen z nej. Správna cirkulácia a odstraňovanie znečisteného vzduchu ventilačným systémom sa týka všetkých miestností v byte alebo dome.
To sa nestane, ak sú dvere kúpeľne úplne nepriepustné. Preto by dvere kúpeľne mali mať v spodnej časti otvory alebo môžu byť asi o 2,5 cm kratšie. Tým sa zabezpečí správna cirkulácia vzduchu v celom dome. Nesmieme zabúdať ani na pravidelné vetranie domu, najmä v zime. Vetranie je dôležité nielen pre reguláciu vlhkosti stien a fungovanie vykurovacieho systému, ale aj pre naše zdravie a pohodlie.