![ruka v rukavici so špongiou na stene v pozadí](https://absulo.sk/media/magefan_blog/odstran_n_pl_sn_.jpg)
Pokiaľ nie je kúpeľňa dobre zaizolovaná alebo nedostatočne a dôsledkom toho dochádza ku zatekaniu vody, môže sa v miestach úniku vody objaviť pleseň. Ako sa jej spoľahlivo zbaviť?
Najlepšie spolu so škárovacou hmotou
Ak sa v škárach začne objavovať čierny alebo zelený povlak, je najlepšie ho úplne odstrániť a potom použiť prípravok proti plesni a po zaschnutí znovu škárovať. Môžeme použiť aj epoxidové škárovacie hmoty, ktoré sú veľmi odolné voči vlhkosti, a preto je menšia pravdepodobnosť vzniku plesní. Pri plesni na silikóne musíme postupovať rovnako ako pri škárach.
Odstraňovanie škárovacej hmoty
Odstraňovanie škárovacej hmoty je prácna a náročná úloha, ktorá si vyžaduje aj znalosti a prax, pretože nepozornosť môže viesť k poškodeniu obkladačiek. Najjednoduchšie je odstrániť starú špárovaciu hmotu, ktorá sa začne sama drobiť. Na odstránenie škárovacej hmoty sa používajú špeciálne nože a pilníky. Najpohodlnejším riešením je elektrická mikrobrúska s vhodným frézovacím nadstavcom. Po odstránení škárovacej hmoty je potrebné vyčistiť prázdny priestor - na to bude najlepšia tuhá kefa a vysávač. Potom je možné vykonať nové škárovanie.
![pleseň na stene v sprche](https://absulo.sk/media/wysiwyg/plesn.jpg)
![pleseň na stene v sprche](https://absulo.sk/media/wysiwyg/plesn.jpg)
Ako čistiť škárovaciu hmotu a silikón?
Ak nechceme hneď odstrániť znečistenú škárovaciu vrstvu a silikón, môžeme sa pokúsiť o ich vyčistenie. Na trhu je množstvo prípravkov proti plesni (táto informácia je uvedená na ich obale), ktoré sa nanesú na znečistený povrch a za niekoľko minút sa opláchnu. Na túto prácu by sme mali používať gumené rukavice, pretože tieto prípravky sú vysoko žieravé. Účinok čistoty možno predĺžiť použitím impregnácie, ktorú je možné zakúpiť aj v predajniach stavebných materiálov a chemikálií.
![čistiace prostriedky pre domácnosť](https://absulo.sk/media/wysiwyg/dom_c_prost_edky_na_pl_sn_.jpg)
![čistiace prostriedky pre domácnosť](https://absulo.sk/media/wysiwyg/dom_c_prost_edky_na_pl_sn_.jpg)
Ako odstrániť pleseň domácimi metódami?
So špinavou škárovacou a silikónovou zmesou môžeme bojovať aj domácimi metódami. Je to síce pracovne náročnejšie (nevyhneme sa drhnutiu kefou), ale zároveň sú šetrnejšie k našim rukám a životnému prostrediu(vyhneme sa tak žieravinám). Tu je niekoľko z nich.
- Prášok do pečiva - okrem toho, že sa používa na pečenie, je aj výborným čistiacim prostriedkom; posypte ho a nechajte ho pôsobiť približne 20 minút, potom ho odstráňte vlhkou špongiou alebo kefou.
- Ocot – z octu možno vyrobiť veľmi účinný čistiaci prostriedok zmiešaním jedného dielu octu s dvoma dielmi vody. Takto pripravený roztok odstraňuje nečistoty nielen v škárach a na silikónoch, ale aj na obkladačkách, zrkadlách a sklách v sprche. Pri čistení odolných nečistôt v škárach a na silikónoch môžeme do roztoku pridať sódu. Pripravenú zmes potom nanesieme na škáry alebo silikón a za 10 minútach vydrhnúť kefou.
- Zubná pasta – má abrazívne a bieliace účinky, vďaka čomu je vhodná na čistenie škár a silikónov postihnutých plesňami. Stačí naniesť veľké množstvo pasty na povrch a vydrhnúť kefou. Prostriedok na umývanie riadu - obzvlášť užitočný, ak je povrch okrem plesní postihnutý aj mastnými škvrnami. Ako odstrániť pleseň pomocou prostriedku na umývanie riadu? Postupujte rovnako ako v prípade zubnej pasty.
- Citrónová šťava – nechať pôsobiť 10 minút na znečistenom mieste, ktoré potom vydrhne a opláchnite. Citrónová šťava má silný bieliaci účinok.