![kôš na uteráky na pracovnej doske](https://absulo.sk/media/magefan_blog/ko_s_ru_n_ky2.jpg)
Pekné, huňaté uteráky správnej farby sú skutočnou ozdobou kúpeľne. Kvalitné uteráky však tiež stoja peniaze, preto je dobré zabezpečiť, aby si zachovali svoju kvalitu a dobrý vzhľad čo najdlhšie. Ak chceme, aby nám uteráky vydržali čo najdlhšie, mali by sme dodržiavať niekoľko jednoduchých zásad. Potom nevyblednú, budú dobre absorbovať vlhkosť a budú príjemne voňať. Aby sme ich udržali v dobrom stave po dlhú dobu, musíme ich správne prať, sušiť a používať.
Pranie uterákov
Ak chcete, aby si uteráky zachovali svoju kvalitu po dlhú dobu, je potrebné ich správne a náležite prať. Nezabudnite vyprať nový uterák pred jeho prvým použitím. Po prvé preto, lebo nový a nevypratý uterák nebude absorbovať vlhkosť z našej pokožky.
Po druhé, umývanie nám umožní odstrániť chemikálie z uteráka z výroby a všetky nečistoty spojené s prepravou a pobytom na pulte v obchode. Ako by sa teda mali uteráky prať? Najdôležitejšie je dodržiavať zásady používania stanovené výrobcom, ktoré sú uvedené na etikete.
Prvé pranie uterákov
Nové uteráky je potrebné správne pripraviť na ďalšie použitie. Prvým praním sa odstráni prebytočné farbivo a chemikálie, ktoré boli na uteráky nanesené pri preprave. Ale nielen to. Správnym ošetrením uterákov pred použitím sa lepšie absorbujú a dlhšie si zachovajú žiarivé farby. Pred prvým praním sa odporúča uteráky namočiť do studenej vody aspoň na jeden deň. Prečo sa to robí? Počas tohto času sa vo vode rozpustí prebytočné farbivo a všetky chemické látky. Namočené uteráky otvoria bavlnené vlákna, z ktorých sú vyrobené, čím sa zlepší savosť. Pridanie malého množstva octu pomôže udržať farby dlhšie žiarivé.
Ako prať uteráky?
Uteráky by sa mali prať oddelene a nie s inými textíliami alebo bielizňou. Takto si dlhšie zachovajú svoju mäkkosť. Po niekoľkých prvých praniach uteráky stratia svoje malé chĺpky. Ak sa perú s inou bielizňou, tieto vlákna sa na nej usadia a bude potom vyzerať neesteticky. Taktiež nie je dobré vkladať do práčky príliš veľa, pretože potom voda a prací prostriedok nepreniknú dobre do uterákov. Svetlé uteráky (biele, ecru, béžové) perte oddelene od farebných uterákov, aby sa nezafarbili a nevybledli. Optimálny bude šetrný prací program, aby sa uteráky nepokrčili.
![detailní záběr na pračku](https://absulo.sk/media/wysiwyg/pracka.jpg)
![detailní záběr na pračku](https://absulo.sk/media/wysiwyg/pracka.jpg)
V akej teplote mám prať uteráky?
Teplota prania závisí od typu uterákov a bavlny, z ktorej sú vyrobené. Najlepším návodom na výber správnej teploty sú odporúčania na štítku. Najbežnejšia je 40 alebo 60 °C. Nevyvárajte uteráky pri teplote 90 °C, pretože sa tým rýchlo poškodí materiál a stratí svoju mäkkosť. Vyvárať by sa mali len hotelové a nemocničné uteráky, z ktorých sa musia odstrániť všetky nečistoty, baktérie a choroboplodné zárodky. Na začiatku uteráky vyperte niekoľkokrát samostatne a nie spolu s oblečením. Prečo je to také dôležité? Nové uteráky uvoľňujú malé vlákna, ktoré sa usadzujú na oblečení. Uteráky sa zvyčajne perú pri 60 °C. Ak však nie sú príliš znečistené, na účinné odstránenie nečistôt postačí 40 °C. Aby ste predišli strate ich jemnosti a farby, velúrové uteráky perte maximálne pri 40 °C.
Aké sú najlepšie pracie prostriedky na uteráky?
Na pranie uterákov sú vhodnejšie gély a tekuté pracie prostriedky ako prášky, pretože prášky sa ťažšie oplachujú a môžu spôsobiť, že uterák bude drsnejší a bude ťažšie nasávať vlhkosť. Neodporúča sa používať príliš veľa pracích prostriedkov. Pracie prostriedky by sa mali vyberať podľa farby uterákov - niektoré sú vhodné na biele uteráky a iné na farebné uteráky. Takto svetlé uteráky nezosivejú a farebné uteráky si dlhšie zachovajú svoje žiarivé farby. Pri praní uterákov sa neodporúča používať zmäkčovadlá, pretože sa zhoršuje ich savosť. To isté platí pre bielidlá, ktoré stenčujú vlákna a zvyšujú náchylnosť uterákov na poškodenie. Ak chcete, aby vaše uteráky boli mäkké a hebké aj po opakovanom praní, môžete do práčky občas pridať pohár bieleho octu. Tento osvedčený recept zároveň odstraňuje z uterákov nepríjemný vlhký zápach. Ďalším spôsobom, ako zvýšiť mäkkosť a hladkosť uterákov, je pridať do práčky pol pohára jedlej sódy.
Pranie uterákov v tvrdej vode
Tvrdá voda sťažuje rozpúšťanie pracích prostriedkov, čo v praxi znamená zle vyprané uteráky, ktoré často nepríjemne zapáchajú. Tvrdá voda tiež sťažuje oplachovanie pracích prostriedkov a spôsobuje, že uteráky sú drsné a nepríjemné na dotyk. Môžu tiež zanechávať zvyšky prášku a nevzhľadné šmuhy na uterákoch a oblečení.
Ako sa s týmto problémom vysporiadať? Riešením je používanie tekutých pracích prostriedkov namiesto bežných pracích práškov. Pri tekutom pracom prostriedku sa prací prostriedok rozpúšťa, čo ešte viac zlepšuje jeho účinok na tkaniny. V prípade veľmi tvrdej vody je dobré zvážiť jej zmäkčenie, ktoré zlepší jej parametre a uľahčí pranie.
![hromada barevných ručníků](https://absulo.sk/media/wysiwyg/ru_n_ky.jpg)
![hromada barevných ručníků](https://absulo.sk/media/wysiwyg/ru_n_ky.jpg)
Ako často prať uteráky?
Čo sa týka frekvencie prania uterákov, je to individuálne. Všetko závisí od toho, ako často sa uterák používa a aké sú podmienky v kúpeľni. Ak je kúpeľňa zle vetraná, držia sa v nej vodné pary, uteráky je potrebné prať veľmi často, aj každé 2 - 3 dni. Pamätajte, že vlhkosť vytvára najlepšie prostredie pre rast baktérií a mikroorganizmov, ktoré sa môžu z uteráka šíriť na pokožku a ďalej do tela. Uteráky by sa mali častejšie prať aj počas choroby. Z hygienických dôvodov musíme často prať uteráky, ktoré používame na utieranie rúk. Tieto uteráky používame najčastejšie, takže zostávajú dlhšie mokré a potom sa v nich môžu množiť baktérie. Veď ruky si neumývame preto, aby sa odrazu škodlivé mikróby z uteráka preniesli na našu pokožku.
Ako sušiť uteráky?
Sušenie je pre uteráky veľmi dôležité. Nesprávne sušenie môže viesť k strate savosti alebo, čo je horšie, spôsobiť nepríjemný hnilobný zápach.
![ručník na ramínku na pozadí žluté zdi](https://absulo.sk/media/wysiwyg/ru_n_k_na_ram_nku.jpg)
![ručník na ramínku na pozadí žluté zdi](https://absulo.sk/media/wysiwyg/ru_n_k_na_ram_nku.jpg)
Pračka, sušička alebo čerstvý vzduch.
Žmýkanie nie je spojencom uterákov, pretože potom sa uteráky pokrčia a rýchlejšie sa zničia. Preto je lepšie nastaviť na práčke minimálne otáčky odstreďovania. Najlepšie výsledky dosiahnete sušením uterákov v bubnovej sušičke. V tomto prípade zostanú uteráky dlho mäkké a hladké na dotyk. Ak však nemáte sušičku, najlepšie je uteráky hneď po vypraní zavesiť na čerstvý vzduch, a nie nevyhnutne na ostré slnko. Slnečné lúče totiž môžu mať nepriaznivý vplyv na farbivá v uterákoch, a preto môžu stratiť svoju farbu. Okrem toho sa uteráky pri sušení na priamom slnku zdrsnia. Je dôležité uteráky vešať rovno, aby sa predišlo ich pokrčeniu. Takisto je dobré uterák po použití zavesiť, aby nevisel mokrý na vešiaku v kúpeľni príliš dlho. V takom prípade sa rýchlo začnú množiť baktérie a uterák bude nepríjemne zapáchať.
Uteráky by sa nemali žehliť!
Vďaka rovnomernému zaveseniu počas sušenia sa uteráky nepokrčia. V opačnom prípade by sa uteráky museli žehliť, čo im veľmi neprospieva. Žehlenie sploští vlákna, čím sa uterák stane menej mäkkým a savým. Uteráky určené pre malé deti môžeme žehliť, aby sme odstránili všetky baktérie, ktoré sa na uteráku môžu po vypraní udržať. V takom prípade nastavte žehličku na teplotu najviac 150 °C a žehlenie vykonávajte najlepšie na vlhkej tkanine alebo s naparovaním. Pri kúpe uterákov si vyberajte kvalitnejšie, ktoré sú vyrobené zo 100 % bavlny. Ak sa o nich budeme správne starať, správne prať a sušiť, určite nám budú slúžiť dlhé roky a vždy budú ozdobou našej kúpeľne.