![usporiadanie kúpeľne s modrou stenou](https://absulo.sk/media/magefan_blog/lazienka.jpg)
Hoci váš domov môže byť považovaný za stelesnenie pohostinnosti, existuje jeden typ obyvateľov, ktorý málokto rád uvíta, a to sú chrobáky! Hoci je rybička domáca úplne neškodný tvor, jej výskyt v kúpeľni nie je ani príjemný, ani žiadúci.
Rybička domáca v kúpeľni: čas zistiť, čo je nepriateľ zač!
Vo vašej kúpeľni sa začala objavovať rybička domáca. Čo treba urobiť? Určite netreba panikáriť! Poradíme Vám, ako získať späť neobmedzenú kontrolu nad Vašou kúpeľňou. Najprv sa pozrime na protivníka, s ktorým máme do činenia.
Rybičky domáca (švehla obyčajná) - malý strieborný hmyz
Rybenka domáca je podlhovastý, veľmi pohyblivý hmyz so striebornými šupinami. Jeho rýchle, kľukaté pohyby v kombinácii so zužujúcim sa chvostom pripomínajú pohyb rýb - odtiaľ pochádza jeho názov (v angličtine silverfish). Rýchlejšie ho však spoznáte vďaka jeho veľmi dlhým tykadlám viditeľným z diaľky. Sú takmer rovnako dlhé ako chvost, ktorý môže mať až 10 mm!
![detailný záber rybičky domáca](https://absulo.sk/media/wysiwyg/Rybenka_dom_c_.jpg)
![detailný záber rybičky domáca](https://absulo.sk/media/wysiwyg/Rybenka_dom_c_.jpg)
Kde a ako žije rybička domáca?
V teple, vlhku a tme Rybičku domácu určite nájdete na miestach, kde sú splnené tieto tri podmienky. Okrem kúpeľne ( má v obľube najmä vane a sprchové kúty) ju nájdete aj v pivniciach, kuchynských skriniach, špajzách alebo podkroviach. Keďže má rada tmu tak počas dňa na ňu v miestnostiach, ktoré majú okná, nenarazíte.
Odkiaľ sa vzali rybičky vo Vašej kúpeľni?
Rybenka domáca sa v súčasnosti vyskytuje na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy. Vedci sa však domnievajú, že rybičky pôvodne žili v trópoch a postupne sa prispôsobili svojmu novému prostrediu. V súčasnosti však určite existuje len málo miest, kde sa im bude dariť tak dobre ako v teplej a vlhkej kúpeľni.
Čo je to rybička domáca?
Domáce rybičky majú veľmi rady škrob a iné zložité cukry. V praxi to znamená, že rybenka zje takmer všetko - zeleninu, sušené mäso, odumretú kožu, ale aj lepidlo, papier (tapety, knihy, dokumenty, fotografie), látky z ľanu, bavlny alebo hodvábu (z čoho sú asi vyrobené vaše uteráky a kúpeľňové predložky?), ale rovnako dobre sa dostane aj k vašim zásobám múky, cukru a rôznych semien.
Dôležité je, že rybička domáca dokáže prežiť bez potravy až rok! Preto sa jej nemôžeme zbaviť tým, že jej odrežeme prístup k potrave.
Môže rybička domáca hrýzť?
Hoci pohľad na tento hmyz nie je najpríjemnejší a jeho prítomnosť môže znížiť vaše zásoby alebo zničiť staré knihy a dokumenty, rybenka domáca nie je pre vás ani vašich blízkych nebezpečná. Neprenáša žiadne choroby, neštípe a keď vás zbadá, rýchlo zmizne. Dokonca na vás ani nezaútočí, pretože nemá s čím alebo ako. Ak vynecháme jej deštruktívny vplyv na papierové a látkové veci, môžeme vlastne povedať, že rybička domáca je celkom prijateľný spolubývajúci!
Ako sa zbaviť rybičiek? Použite naše ekologické spôsoby!
- Kúpeľňu poriadne vyvetrajte.
Vo vlhkom prostredí sa rybička cíti ako vo vode, preto je najdôležitejším prvým krokom dôkladné vysušenie kúpeľne a ostatných miestností. Pravidelné vetranie pomôže odstrániť prebytočnú vlhkosť z tejto miestnosti. Veľmi dôležité je vetranie po kúpaní, keď sa tvorí najviac vlhkosti. Ak máte kúpeľňu bez okien, snažte sa ju vetrať dvakrát denne. - Pravidelné upratovanie
Vyhoďte nepotrebné kozmetické obaly, dôkladne utrite vlhké police a skrinky, pozrite sa do všetkých kútov. Pravidelné čistenie zabráni rybičkám v prístupe k potravinám a odstráni ich úkryty. - Nainštalujte ventilátor
Ide o praktické riešenie na riadenie vlhkosti v kúpeľni. Nielenže pomôže v boji proti rybičkám, ale tiež ochráni kúpeľňu pred plesňami. - Používajte pohlcovače vlhkosti - znižujú prirodzené prostredie rybičiek
Môžete si kúpiť špeciálne vybavenie alebo použiť úsporné domáce, ale stále účinné metódy, ako sú silikagélové vrecúška, ktoré sa dodávajú v škatuliach s novými topánkami, vo vreckách alebo s iným tovarom. Pohlcovače vlhkosti umiestnite na skrinky a do rôznych ťažko prístupných štrbín. - Odstránenie prasklín a dier
Rybičky sa usádzajú na tmavých, neprístupných a vlhkých miestach, ako sú malé praskliny v stene alebo v podlahe. Silikónom utesnite všetky miesta, kde sa môžu vyskytovať rybenky a klásť vajíčka.
Keď sa zbavíte prebytočnej vlhkosti a úkrytov pre rybičky, budete sa s nimi môcť vysporiadať raz a navždy. Čo odstrašuje rybičky a ako sa ich môžeme zbaviť?
- Často perte
Vodné víry a pracie prostriedky ničia rybičky v oblečení, uterákoch alebo posteľnej bielizni. Do koša na bielizeň nedávajte nič, čo je mokré! Rybičky budú vlhké textílie považovať za pozvánku na usídlenie.
![levanduľa a citrón](https://absulo.sk/media/wysiwyg/levandule_a_citron.jpg)
![levanduľa a citrón](https://absulo.sk/media/wysiwyg/levandule_a_citron.jpg)
- Aplikujte levanduľu alebo citrónovú šťavu
Podobne ako iný hmyz, ani rybičky nemajú rady ostrú vôňu citrónu alebo levandule. Tip: Vytrite kúpeľňové dlaždice a keramiku citrónovou vodou alebo umiestnite do kúpeľne guľôčky proti moliam. - Využite silu byliniek a ostrého korenia
Rybičky nemajú rady rozmarín, balzamové listy a uhorky. Nemajú rady ani ostré korenie, ako je škorica alebo muškátový oriešok. Tieto prírodné odpudzovače rybárikov je najlepšie použiť na ochranu potravín v kuchynských skriniach a špajzách. Ak ich vôňa neprekáža Vám ani ostatným členom domácnosti, umiestnite ich na podkrovie ku knihám, fotografiám a iným papierovým predmetom, ktoré sú pre Vás dôležité. - Používajte kyselinu boritú
Kyselina boritá je dostupná vo všetkých lekárňach. Potierajte ňou obklady alebo si pripravte pastu zmiešaním s práškovým cukrom. Aj v malom množstve môže poškodiť schránku rýb alebo ich otráviť. VAROVANIE: Kyselina boritá je jedovatá aj pre ľudí a domáce zvieratá. Ak máte psa alebo mačku, túto metódu túto metódu nepoužívajte! - Urobte si to sami: pasca na rybičky
Toto je pravdepodobne najjednoduchšia, ale veľmi účinná pasca na ryby. Ukážeme vám, ako si ju môžete vyrobiť.
Na pascu budete potrebovať:
-
- pohár alebo inú sklenenú nádobu,
- lepiacu pásku či náplasť,
- návnada (cukor, kúsok kartónu alebo chleba).
Prvý krok:
Oblepte pohár páskou, náplasťou alebo stuhou - my sme použili to, čo sme mali po ruke ;) Cieľom je umožniť rybičkám, aby po hrubom materiáli vliezli do nádoby. Je potrebné oblepiť páskou celý pohár.
Druhý krok:
Na dno pohára nasypte návnadu.
Tretí krok:
Umiestnite pascu na podlahu v kúpeľni (alebo v kuchyni, v pivnici atď.).
Ako to funguje?
Rybička prilákaná chutným sústom dokáže vyliezť na potiahnutý povrch nádoby, ale nedokáže sa z nej dostať von, pretože sa bude kĺzať po jej vnútri. Uväznené rybičky možno spáliť alebo poliať vriacou vodou. Pre neoblomných pacifistov môže byť dobrým riešením vypustenie rybičiek ďaleko od našich obydlí - nebojte sa, vo voľnej prírode sa im bude dariť :) Pre zaujímavosť na záver: rybička domáca je jedným zo súperov v populárnej hre Minecraft! Tam sa s ňou stretnete na tmavých a aj na svetlých miestach ;)