Svoj dom vnímame ako výnimočné miesto, preto sa snažíme, aby bol komfortný, útulný, ale aj teplý. Vzhľadom na zemepisnú šírku v ktorej sa naša krajina nachádza, je otázka vykurovania v dome mimoriadne dôležitá.
Aký výkon kotla bude optimálny vzhľadom k veľkosti domu?
Pri výbere správneho kotla je dôležité určiť jeho výkon, ktorý by mal zohľadňovať veľkosť domu alebo bytu, jeho izoláciu a vzduchotesnosť. Výber výkonu kotla je najlepšie nechať na skúseného inštalatéra, ktorý určí optimálny typ a výkon kotla na základe technických parametrov stien budovy, veľkosti a usporiadania miestností alebo zdrojov tepla (umiestnenie radiátorov alebo umietnenia zdrojov tepla odberných miest).
Vykoná analýzu spotreby tepla v budove, ktorá, ako už bolo uvedené, závisí aj od izolácie a vzduchotesnosti stien. Pri starších budovách s nedostatočnou izoláciou a netesnými oknami je to zhruba 100 W/m2, pri novostavbách sa spotreba tepla pohybuje v rozmedzí 45-75 W/m2, zatiaľ čo pri nízkoenergetických budovách a budovách s lepšou tepelnou izoláciou je spotreba tepla nižšia ako 45 W/m2. Na základe týchto údajov vykurovací technik určí výkon ohrievačov potrebný na vykurovanie každej miestnosti tzn. celkový výkon (teda výkon všetkých ohrievačov v dome alebo byte) čím získa potrebný výkon kotla.
Kotly na tuhé palivá – druhy a základné informácie
Kotly ústredného vykurovania na tuhé palivá sú najčastejšie používané v rodinných domoch, a to hlavne z dôvodu ich veľkosti a potreby samostatnej miestnosti-kotolne alebo pivnice. Výhodou týchto kotlov sú nižšie obstarávacie a prevádzkové náklady v porovnaní s plynovými kotlami. Nevýhodou je však potreba skladovania paliva ako aj samotná obsluha kotla používateľom.
Pri výbere kotla je nutné v prvom rade zvážiť typ paliva, ktorý sa v ňom bude spaľovať. Väčšina kotlov je navrhnutá na spaľovanie konkrétneho druhu paliva, ktorého spaľovanie je najvýkonnejšie. Hoci je niekedy možné použiť aj iné palivá, bude to však mať za následok výrazné, niekedy viac ako 10-percentné zníženie účinnosti kotla a emisiu škodlivých látok do prostredia. Existuje niekoľko druhov palív, ktoré sú používané v kotloch:
- čierne uhlie (koks, jemné uhlie, ekohrášok),
- drevo (piliny, drevná štiepka),
- pelety,
- brikety,
- energetické vŕby, energetické obilie, slama.
Kombinované kotly – typy a základné informácie
Na trhu sú tiež dostupné kotly, v ktorých je možné bez problémov používať rôzne druhy palív, tzv. kombinované kotly. Delia sa na:
Jednokomorové
V jednej komore možno spaľovať tuhé aj kvapalné palivá. V komore sú dva otvory-jeden na vkladanie tuhých palív, druhý po namontovaní horáka na vkladanie kvapalných palív. Pri používaní tuhého paliva sa tento horák musí demontovaný.
Dvojkomorové
Sú vybavené dvoma samostatnými komorami pre každý druh paliva, takže pri vykurovaní tuhým palivom nie je potrebné horák demontovať. Výhodou týchto kotlov je plne automatická prevádzka – keď v jednej komore dôjde tuhé palivo, kotol sa automaticky prepne na spaľovanie kvapalného paliva v druhej komore.
Pokiaľ ste si už vybrali druh paliva, ktorý chcete používať na vykurovanie domu a ohrev vody, je čas sa zamyslieť nad optimálnym typom kotla.
Kotly na tuhé palivá bez ventilátora
Tieto kotly majú najjednoduchšie konštrukčné riešenie a sú najlacnejšie na trhu. Rozlišujeme dva typy týchto kotlov:
Odhorievacie – označované aj ako komorové – možno v nich spaľovať koks, uhlie, prípadne drevo. Nakladacia komora je súčasne spaľovacou komorou. Nevýhodou týchto kotlov je nízka účinnosť a nutnosť neustáleho dopĺňania paliva jedno naloženie vydrží približne 8 hodín;
Prehorievacie – označované aj ako násypkové – majú modernejšie konštrukčné riešenie, sú účinnejšie ako odhorievacie kotly, ale sú aj drahšie. Pri kotloch tohto typu sa palivo spaľuje na zadnej stene nakladacej komory alebo v spaľovacej komore, ktorá sa nachádza za nakladacou komorou. Doba horenia jedného naloženia je oveľa dlhšia ako v prípade odhorievacích kotlov, závisí od veľkosti spaľovacej komory a môže dosiahnuť až 18 hodín;
Kotly s ventilátorom
Sú najmodernejšie, ale aj drahšie ako predchádzajúce. Môžu spaľovať čierne uhlie, jemné uhlie a drevo. Vzduch na spaľovací proces dodáva ventilátor a celý proces riadi mikroprocesor. Majú konštantný čas horenia až 36 hodín. Možno ich pripojiť k regulátoru teploty v miestnosti (termostatu). Môžu spaľovať rôzne palivá a nevyžadujú si údržbu viac ako raz alebo dvakrát denne. A preto sú tieto typy kotlov najviac univerzálne.
Ďalšie druhy kotlov
Na trhu sú dostupné aj iné typy kotlov – splyňovacie kotly (označované aj ako drevo splyňovacie kotly) a kotly s podávačom paliva. Splyňovacie kotly vyrábajú z dreva drevoplyn, ktorý sa následne spaľuje. Vďaka takémuto riešeniu sú tieto kotly veľmi účinné. V závislosti od veľkosti spaľovacej komory je čas horenia jednej dávky paliva 8 až 24 hodín.
Zatiaľ čo kotly s podávačom paliva (s retortou) sú užívateľsky najpohodlnejšie, pretože majú zásobník paliva a automatický podávač (jedna dávka paliva vystačí na 2-5 dní prevádzky). V týchto kotloch je spaľované palivo dávkované riadiacou jednotkou tak, aby kotol pracoval vždy s výkonom potrebným na udržanie nastavenej teploty v miestnosti. V tomto type kotla sa ako palivo zvyčajne používa ekohrášok.
Podobný charakter – tiež s riadiacou jednotkou, automatickým podávačom a zásobníkom paliva – sú navrhnuté aj kotly s piestovým podávačom, kde sa ako palivo používa uhoľný prach (menšie častice ako ekoprach), a kotly so špirálovým alebo tlakovým podávačom na pelety (granulovaný drevný odpad).