![osoba čistí spárovací hmotu v koupelně](https://absulo.sk/media/magefan_blog/_i_t_n_sp_r_v_koupeln_2.jpg)
Viete, čo zdobí všetky obklady? Samozrejme, že škáry! Veľmi často sú tenké a nižšie ako povrch obkladu. Preto sa v nich usadzujú nečistoty a plesne, ktoré sa ťažko odstraňujú.
Ak chcete, aby sa vaše škáry leskli ako nové, nemusíte ich vôbec vymieňať. Niekedy ich skutočne musíte vymeniť, ale je to len vo výnimočných hraničných prípadoch. Dôležité je najprv skontrolovať, či dobre držia a nie sú príliš poškodené. Ak zistíte, že sú v poriadku, môžete sa pustiť do ich čistenia. Existuje množstvo metód, od domácich až po chemické - vyberte si tú najvhodnejšiu!
Metódy čistenia škár - nátery
Škáry možno účinne renovovať jednoduchým natretím farbou. Je potrebné používať len farby, ktoré sú špeciálne určené na tento účel. Neodporúča sa však používať obyčajnú akrylovú farbu. Výrobky na nátery škár sú založené na vysokokvalitných polymérnych spojivách, plnivách a modifikátoroch. Vyznačujú sa veľmi dobrou priľnavosťou, vysokou krycou schopnosťou a odolnosťou proti oderu. Najčastejšie sú k dispozícii v opravných súpravách, ktoré obsahujú farbu, štetec a špongiu.
Ako čistiť škáry domácim spôsobom?
Kúpeľňa a kuchyňa sú vlhké miestnosti, v ktorých sa vytvára veľa špecifických nečistôt. Vlhkosť plus špina sa rovná plesni. Ak chceme mať nielen čistý, ale aj zdravý dom, musíme pravidelne čistiť škáry. Na renováciu škár existuje množstvo domácich metód. Stačí otvoriť skriňu a vybrať ocot, sódu alebo citrón. Môžete s nimi spraviť naozaj veľa!
![čistenie pomocou zubnej kefky](https://absulo.sk/media/wysiwyg/_i_t_n_sp_r.jpg)
![čistenie pomocou zubnej kefky](https://absulo.sk/media/wysiwyg/_i_t_n_sp_r.jpg)
Ako čistiť biele škáry?
Ako čistiť biele škáry? Biele a svetlé škáry možno vybieliť a obnoviť citrónom. Existujú dva spôsoby, ako odstrániť nečistoty zo škáry.
V prvom prípade jednoducho zmiešajte citrónovú šťavu s hrubozrnnou soľou. Miešajte, kým nevznikne hladká pasta, ktorú naneste na škáry pomocou štetca alebo handričky. Všetko nechajte pôsobiť približne 10 minút a potom opláchnite.
Druhá metóda je rovnako jednoduchá ako prvá. Do misky nalejte šálku horúcej vody. Rozrežte citrón na polovicu a vložte ho do vody. Chvíľu počkajte, kým sa citrón zohreje. Potom pomocou kefky vyčistite znečistené škáry touto vodou. Pri čistení škár musí byť voda horúca. Citrónová šťava si bohužiaľ neporadí so známkami korózie, vodným kameňom alebo zaschnutou špinou. Je však dobré ju používať ako preventívne opatrenie.
Pozrite si keramické obklady v našej ponuke!
Ako umyť škáry? Použite zubnú kefku a pastu.
Kĺby môžete ľahko vyčistiť bežnou zubnou pastou. Ľahko sa tak zbavíte zažltnutých medzier. Pastu naneste na dvojice a nechajte ju pôsobiť približne hodinu. Potom použite starú zubnú kefku na vyčistenie medzier. Nakoniec všetko utrite handričkou namočenou v roztoku vody a prostriedku na umývanie riadu a máte hotovo. Nezabudnite, že pastu môžete použiť na biele škáry. Po zmiešaní sódy s octom miešajte, kým nevznikne jednotná hmota. Zmes naneste malým štetcom na škáry. Počkajte približne 10-15 minút. Potom opláchnite vodou. Jedlá sóda si výborne poradí s olejom a zvieracím močom. Ide o najúčinnejší domáci spôsob odstraňovania plesní a nebezpečných baktérií.
Prášok do pečiva sa dá použiť nielen v kuchyni na pečenie chutného pečiva a koláčov. Vedeli ste, že ho môžete použiť aj na čistenie škár? Prášok do pečiva je ideálny na odstraňovanie mastnoty, vodného kameňa a škvŕn. Prášok jednoducho naneste na mokré škáry a počkajte približne 30 minút. Potom prášok odstráňte vlhkou handričkou a umyte ho spolu s celým povrchom obkladu.
Ak si chcete vychutnať pohľad na dokonale biele škáry, požiadajte o pomoc skúseného pomocníka. Na škáry použite peroxid vodíka. Ten skutočne prinesie želaný efekt.
Ocot môže byť skutočným liekom na špinu. Najmä proti plesniam. Naplňte misku do polovice octom a pridajte lyžičku alebo dve prostriedku na umývanie riadu. Všetko premiešajte a potom ho použite na čistenie škár. Nechajte zaschnúť a neoplachujte. Ak práve nemáte prostriedok na umývanie riadu, pretože ste ho nešli kúpiť do obchodu, použite namiesto neho levanduľový olej alebo citrónovú šťavu - stačí asi 30 kvapiek. Ak ho nespotrebujete celý, zvyšok môžete naliať do fľaše s rozprašovačom a aplikovať priamo na škáry.
Ak dávate prednosť ekologickým riešeniam, použite na čistenie škár paru. Horúca para odstráni všetky nečistoty, ktoré sa v škáre usadili. Samozrejme, na použitie tejto metódy musíte mať špeciálne zariadenie na čistenie parou. Bohužiaľ, tento spôsob čistenia si neporadí s plesňami a čiernymi škvrnami!
Ako čistiť škáry na podlahe?
Prípravok na čistenie WC sa používa na čistenie odolných nečistôt v kúpeľni. Prečo by nemal fungovať aj na škáry? Čistič toaliet obsahuje chlór, takže je naozaj účinný. Nalejte do misy pol litra vody a rovnaké množstvo čistiaceho prostriedku na WC. Do takto pripravenej zmesi namočte starú zubnú kefku a rýchlymi pohybmi vyčistite škáry. Dávajte však pozor, aby ste pri čistení nerozstrekovali prípravok na steny a podlahu. Predtým, ako začnete pripravovať roztok, nezabudnite si nasadiť ochranné gumené rukavice. Chlór je žieravá látka, ktorá by Vám mohla popáliť ruky. Ak je to možné, počas aplikácie otvorte aj okno alebo dvere.
V obchodoch nájdete množstvo špeciálnych prípravkov na čistenie spojov a silikónu. Ich použitie je veľmi jednoduché a nepoškodia keramické, smaltované a glazované povrchy. Stačí takéto prípravky naniesť lokálne, počkať približne 20-30 minút a utrieť suchou handričkou. Okrem účinného čistenia tieto výrobky aj chránia - vytvárajú bariéru, ktorá zabraňuje opätovnému vzniku plesní.
Poslednou možnosťou je nahradiť škárovanie
Ak všetky vyššie uvedené spôsoby renovácie škár zlyhajú, budete ich musieť vymeniť. Bohužiaľ, je to pomerne prácne a vyžaduje si to trpezlivosť a dôkladnosť. Najprv musíte zoškrabať starú škárovaciu hmotu. Škáry je potrebné dôkladne vyčistiť, rozdrvené zvyšky môžete odstrániť vysávačom. Potom možno naniesť novú škárovaciu hmotu.