Aký typ radiátora by sme si mali vybrať do kúpeľne?

Podľa odporúčaní je optimálna teplota v kúpeľni 22-24 °C. Na jej udržanie musíme v určitých obdobiach siahnuť po dodatočnom vykurovacom zariadení. Chcete sa cítiť príjemne v teple po vystúpení z vane, zabezpečiť zdravé a bezpečné podmienky pri starostlivosti o dieťa, prípadne chcete zabezpečiť hygienu a regulovať úroveň vlhkosti v kúpeľni? Vyberte si to najlepšie kúpeľňové vykurovacie zariadenie a zistite, koľko funkcií dokáže splniť.


Kúpeľňový radiátor v bloku a v dome - je nevyhnutný?

Je kúpeľňový radiátor v bytovom dome s ústredným kúrením skutočne potrebný? Funguje dobre v rodinných domoch, alebo je to už zbytočný prežitok minulosti? Ukazuje sa, že si nie nadarmo získal popularitu, a stále sa oplatí zvoliť ho aj do modernej kúpeľne v byte. Odborníci odporúčajú, aby sa od toho neupúšťalo ani v prípade, že sa používa podlahové vykurovanie. Ukazuje sa, že tieto dva spôsoby vykurovania miestnosti sa navzájom výborne dopĺňajú. Aké funkcie má teda kúpeľňový radiátor?

Zlepšenie tepelného komfortu

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako zatepliť miestnosť, je nainštalovanie kúpeľňového radiátora. Treba vedieť, že existujú určité pravidlá, podľa ktorých je ideálna teplota v kúpeľni 24 °C. Za týchto podmienok sa môžete pohodlne vyzliecť, okúpať a vyjsť z kúpeľne bez toho, aby ste zamrzli. Aj malý, ale účinný kúpeľňový radiátor dáva možnosť zvýšiť teplotu v miestnosti bez toho, aby ste museli spustiť ústredné kúrenie, takže bude dobre fungovať aj počas prechodného obdobia. Zároveň bude ideálny na vytvorenie príjemného a zdravého prostredia na kúpanie pre bábätká a malé deti.

Regulácia vlhkosti v miestnosti

Vykurovanie kúpeľne radiátorom tiež pomáha udržiavať vlhkosť na správnej úrovni. Tým sa minimalizuje riziko vzniku plesní a húb a vytvárajú sa zdravé podmienky na používanie miestnosti. To je obzvlášť dôležité pre alergikov, starších ľudí a malé deti.

Sušenie uterákov a drobnej bielizne

Vysoká vlhkosť v kúpeľni sťažuje aj sušenie uterákov v kúpeľni. Mokré sa stávajú živnou pôdou pre baktérie a môžu byť nepoužiteľné už po jednom kúpeli. Kúpeľňové radiátory boli vyvinuté aj preto, aby sa na nich dali zavesiť malé množstvá bielizne alebo len vlhké uteráky. Vďaka tomu sú vždy suché, teplé a príjemné na dotyk. Preto majú radiátory zvyčajne tvar vodorovných rebrín, na ktoré sa dá ľahko niečo zavesiť.

Dekoratívna funkcia

Moderné kúpeľňové radiátory, podobne ako izbové radiátory, sú neraz príkladom zaujímavého dizajnu, takže majú aj dekoratívno - estetickú funkciu a môžu vhodne dopĺňať štýl miestnosti. Čierna, matná a strieborná farba sa bude dobre vynímať v industriálnych, glamour alebo eklektických kúpeľniach. Biele so zaujímavými tvarmi budú vyzerať dobre v škandinávskych, klasických a provensálskych kúpeľniach.

Typy kúpeľňových radiátorov

Ak zvažujete, aký rebríkový radiátor do kúpeľne si vybrať, premyslite si aj to, či by tento typ radiátora mal byť vybavený elektrickým ohrievačom alebo nie. Takáto inštalácia bude napájaná podobne ako radiátory v dome alebo byte. V prípade radiátora s ohrievačom budete mať možnosť prevádzkovať ho aj mimo vykurovacej sezóny. To je dôležité najmä v prípade bytov, kde nemáte možnosť ovplyvniť zapínanie ústredného kúrenia. Takéto zariadenia sú praktickejšie, pretože vám umožňujú dohrievať kúpeľňu kedykoľvek je to potrebné a nezávisle od ostatných miestností. Umožní teda nielen zlepšiť tepelný komfort, ale aj ušetriť peniaze.

Kúpeľňové radiátory sa tiež líšia tvarom a formou. Medzi najobľúbenejšie patria rebríkové, v ktorých sú vykurovacie telesá usporiadané horizontálne. Umožňujú preto pohodlné zavesenie bielizne a uterákov. Ak vám viac záleží na dohriatí miestnosti a dizajnovom prevedení, vyberte si modernejšie vertikálne kúpeľňové radiátory. Obidva typy radiátorov - vertikálne aj horizontálne - môžu byť vyhotovené aj z panelov alebo rúrok. Ďalšou kategóriou sú dekoratívne radiátory, ktoré môžu byť v efektných tvaroch a farbách.

Medený, hliníkový alebo oceľový - ktorý radiátor bude pre kúpeľňu najvhodnejší?

Kúpeľňové radiátory možno rozdeliť aj podľa materiálu, z ktorého sú vyrobené. Najčastejšie sa používajú medené, hliníkové a oceľové. Aké sú ich vlastnosti?

  • Medené kúpeľňové radiátory

Kúpeľňové radiátory vyrobené z medi odolnej voči korózii a vodnému kameňu sa vyznačujú krátkym časom ohrevu. Je to spôsobené najlepšou tepelnou vodivosťou 370 - 400 W/(m-K)1 , čo je dvakrát viac ako pri oceli. Okrem toho je meď odolná voči teplotnému šoku a ľahko sa spracováva, čo umožňuje získať zaujímavé tvary radiátorov. Je potrebné vedieť, že pri kontakte so železom oxiduje, preto sa neodporúča používať tento typ spojov počas inštalácie. Radiátory vyrobené z medi sú odolné a môžu vydržať až 100 rokov. Možno ich tiež recyklovať. Sú však drahšie ako tie, ktoré sú vyrobené z ocele.

  • Hliníkové kúpeľňové radiátory

Ďalším materiálom používaným na výrobu radiátorov je hliník. Jeho zliatiny majú tepelnú vodivosť 200 W/(m-K), čo je o niečo menej ako u medi, ale stále postačuje na efektívnu prevádzku a vyhrievanie miestností. Hliník sa rovnako rýchlo zahrieva a uvoľňuje teplo. Je tiež odolný voči korózii a oderu, čo zaručuje dlhú životnosť. Nesmie sa však kombinovať s meďou, pretože to môže viesť k elektrochemickej korózii. Hliníkové radiátory sa vďaka svojej nízkej hmotnosti aj ľahko inštalujú. Sú lacnejšie ako meď a oceľ, ale zároveň sú náchylnejšie na poškodenie.

  • Oceľové kúpeľňové radiátory

Vysokou, hoci oveľa nižšou tepelnou vodivosťou ako meď a hliník sa vyznačuje aj oceľ, ktorá sa stále často používa na kúpeľňové radiátory. Sú obľúbené najmä pre svoju vysokú odolnosť voči poškodeniu a jednoduchú reguláciu. Sú oveľa odolnejšie ako hliníkové radiátory. Môžu však korodovať a ich inštalácia je náročnejšia.

Ako vybrať optimálny výkon pre kúpeľňový radiátor?

Najdôležitejšou vlastnosťou kúpeľňového radiátora je jeho výkon, ktorý by mal zodpovedať ploche miestnosti a typu izolácie budovy. Odhaduje sa, že v moderných budovách je potreba tepla 70 - 100 kWh/m2. V energeticky úsporných budovách stačí 20 až 60 kWh/m2 a v pasívnych budovách len 15 kWh/m2. Výkon radiátora možno vypočítať pomocou vzorca, v ktorom sa priemerná potreba (X vyjadrená v kWh/m2) vynásobí plochou kúpeľne (Y vyjadrená v m2): X * Y = Z (požadovaný výkon radiátora v kúpeľni vyjadrený vo W). Je potrebné pripomenúť, že podľa predpisov by mala byť teplota v kúpeľni 22 - 24 °C. Je tiež dobré vybrať si radiátory vybavené regulátormi teploty, ktoré umožňujú nastaviť správnu teplotu aj po skončení vykurovacej sezóny.  

Inštalácia kúpeľňového radiátora

Kúpeľňový radiátor musí byť napojený na rozvod teplej vody a vypúšťajúci chladenú vodu.

Používa sa bočné alebo spodné pripojenie. Typ pripojenia závisí od modelu spotrebiča a vedenia potrubia (inštalácia môže byť skrytá v stene alebo v podlahe). Pri spodnom variante sa pripájajú uzatváracími ventilmi na konce potrubia umiestnené v spodnej časti radiátora. Tento typ inštalácie je v súčasnosti populárnejší ako bočná inštalácia, ktorá je náročnejšia a menej pohodlná. Používa sa pri radiátoroch, pri ktorých je jedna rúrka umiestnená hore a druhá dole.

Horizontálny alebo vertikálny kúpeľňový radiátor? Najmodernejšie trendy

Horizontálne radiátory sú najobľúbenejším a zároveň najtypickejším variantom, ktorý môže mať rôzne, aj veľmi efektné tvary a farby. Najčastejšie sa vyberajú pre svoju univerzálnosť a funkčnosť. Je ľahké zariadiť miesto v každej kúpeľni. Umožňujú tiež pohodlné sušenie uterákov a bielizne. V ponuke sú klasické a typické modely, ako aj tie, ktoré sú modernejšie a hodia sa napríklad do industriálnych, glamour alebo minimalistických interiérov.

Vertikálne kúpeľňové radiátory, ktoré sú v súlade s trendom minimalizmu a loftového štýlu, sa hodia aj do menších, ale vysokých kúpeľní. Ľahko sa zmestia aj do malého interiéru, pretože zaberajú málo miesta. Oplatí sa overiť, či majú špeciálne koľajničky na sušenie uterákov. V opačnom prípade túto funkciu plniť nebudú.

Kúpeľňové vykurovanie - možnosti

Okrem kúpeľňových radiátorov napojených na systém ústredného kúrenia si môžete vybrať z moderných a funkčných riešení, ktoré umožňujú dohrievanie miestnosti aj mimo vykurovacej sezóny. Elektrické radiátory a ohrievače umožňujú nastaviť príjemnú teplotu nezávisle od vykurovania v celom dome. Získate nielen príjemné podmienky na kúpanie, ale môžete tiež regulovať úroveň vlhkosti a využívať funkciu sušenia bielizne počas celého roka. Pokročilé modely sú vybavené aj časovačom a dotykovým ovládaním. Niektoré modely si môžete sami dodatočne vybaviť príslušným doplnkovým vybavením ohrievača.